Prognoza pogody na GP Brazylii 2016

Pogoda07Od kilku sezonów mamy szczęście do bardzo dynamicznej pogody podczas rozgrywania GP Brazylii. Dwanaście miesięcy temu pogoda również straszyła F1, wysyłając nad tor ciężkie chmury, jednak wówczas nie popadało.


W związku z dość wysokimi temperaturami, zwłaszcza na początku weekendu, istnieje możliwość pojawienia się gwałtownych, popołudniowych burz. Będą one ciągnąc w kierunku toru, położonego między jeziorami. W końcu wg starych porzekadeł woda ściąga deszcz.

Z powodu sporych różnic poziomów na torze Interlagos w rejonach zakrętów nr 1 – 2 oraz  11 – 12, w razie opadów mogą pojawić się  spore kałuże. Ryzyko mogą powodować również przepływające w poprzek toru rzeczki, na których pojawiał się będzie duży aquaplaning.

Na tym mocno zużywającym opony torze, bardzo trudno może być dokonać właściwego doboru ustawień, tak by zoptymalizować ich pracę. Zwłaszcza jeśli okaże się, że jazda odbywać się będzie na przesychającym torze. Wówczas opony przeznaczone na suchą nawierzchnię mogą ginąć w oczach podczas uślizgów z racji na ograniczoną przyczepność, w ostrych zakrętach oraz potężnej mocy przekazywanej przez agregaty napędowe.

Wielu z fanów upatruje ostatnią szansę na zdobycie tytułu mistrzowskiego przez Lewisa Hamiltona w deszczowej pogodzie. Cóż, to chyba ostatni taki tor w tym sezonie, gdzie aura może przynieść  wsparcie Lewisowi. Ponoć Nico Rosberg, delikatnie mówiąc, nie przepada za deszczem. Szykuje nam się więc emocjonujący weekend!

Oto jak obecnie wygląda sytuacja pogodowa w rozbiciu na poszczególne dni.

PIĄTEK:
Pierwsza połowa dnia pod znakiem słońca, lecz po południu zachmurzy się i wzrośnie ryzyko wystąpienia opadów. Druga sesja może odbywać się już z zastosowaniem opon na mokrą nawierzchnię. Będzie gorąco, co potęguje możliwość wystąpienia burzy. Wiatr zmienny, przed południem głownie z północy, po południu zmieni kierunek na zachodni, około 10 km/h (~3 m/s).

Pierwsza sesja treningowa:
Temperatura powietrza:  25 – 28   ºC
Temperatura toru:  33 – 40 ºC

Druga sesja treningowa:
Temperatura powietrza:  28 – 26 ºC
Temperatura toru:  39 – 34 ºC (w przypadku deszczu poniżej 30 ºC)

SOBOTA:
Dzień pod znakiem sporego zachmurzenia. Obecne dane wskazują, że na południowy-wschód od Sao Paulo może nadciągnąć duży układ burzowy. Nie będzie on bezpośrednio zagrażał lokalizacji toru, jednak wpłynie na warunki jakie wystąpią podczas kwalifikacji, które zagrożone będą wystąpieniem opadów. Wiatr głównie z południowego-wschodu, dość odczuwalny, około  25 km/h (~7 m/s).

Trzecia sesja treningowa:
Temperatura powietrza: 27 – 28 ºC
Temperatura toru: 30 – 37 ºC

Kwalifikacje:
Temperatura powietrza: 19 – 21
Temperatura toru: 38 – 30 ºC (w przypadku deszczu poniżej 30 ºC).

NIEDZIELA:
Ponownie pochmurny dzień. Dodatkowo po godzinie 13-tej lokalnego czasu powinny pojawić się opady deszczu. Wiatr głównie z południowego-wschodu, około 20 km/h (~5,5 m/s).

Temperatura powietrza: 20 – 22 ºC
Temperatura toru: 35 – 27 ºC

W związku z dość dynamiczną sytuacją pogodową w tamtym rejonie postaram się sporządzić kolejne raporty pogodowe, zwłaszcza przed startem wyścigu.

Pogodowe informacje na bieżąco będę podawał również na naszym czacie https://webchat.quakenet.org/     (kanał f1ultra)

Tekst przygotował Jakub Kurowski (Sansei)

Posted on 11 listopada 2016, in Pogoda, wiadomości and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: